Posledný júnový víkend odštartoval veľké letné prázdniny mesiac, na ktorý sa tešia snáď
všetky deti. Dva mesiace zábavy. Chlapci, no už aj dievčatá, ktorí majú záujem počas
školského roku navštevovať záujmový útvar mladých rybárov sa tešia, ako sa pokúsia
premeniť vedomosti do praxe.
Poistených, prihlásených pretekárov bolo spolu dvadsaťtri. Štartovný zvuk rozhodcovskej
píšťalky si vypočuli všetci pretekári aj so svojim doprovodom, známymi, kamarátmi ...
Začiatok pretekov bol v sobotu o 12.00 hod. 29. júna. Bodované boli všetky druhy rýb
spôsobom 1g = 1bod. Pre zatraktívnenie pretekov a samotného bodovania sme udeľovali aj
tzv. špeciálne body za dĺžku jednotlivých druhov rýb. Druhy rýb za ktoré mohli byť udelené
špeciálne body boli len tieto: kapor rybničný, amur biely, karas striebristý, lieň sliznatý, šťuka
severná, zubáč veľkoústy, sumec veľký a úhor európsky. Špeciálny bod bol udelený
spôsobom 1cm = 1 bod. Samozrejme boli započítavané aj kusy jednotlivým pretekárom,
v prípade rovnakých bodov za váhu a dĺžku (špeciálne body), rozhoduje počet ulovených rýb.
Počasie vyšlo ako z veľkej rybárskej knihy. Od začiatku do konca deti bojovali o každučký
bod. Dá sa povedať, že niektorí ani oka nezažmúrili. Po čase sa môžeme pochváliť tým, že
všetci pretekári bodovali. Ich snahu a vytrvalosť si mohli ostatní porovnať na výsledkovej
listine. Len tak pre zaujímavosť, počas tohtoročnej nonstopky deti chytili spolu 101 kusov
kapra rybničného o celkovej váhe 101,71 kg. Okrem troch úhorov o celkovej váhe 1,02kg
decká nachytali 1157 kusov ostatných rýb o celkovej váhe 97,66 kg. Na naše prekvapenie sa
v revíri objavuje slnečnica pestrá. V nedeľu o 12.00 hod. zaznel ten istý tón píšťalky po druhý
krát čo znamenalo ukončenie pretekov „Detská NONSTOPKA“. Ako po ukončení každých
pretekov, prišla na rad séria váženia, merania a počítania. Deti si počas čakania na výsledky
pochutili na výbornom gulášiku v réžii nášho predsedu organizácie p. Mgr. Jozefa Púčika.
Priebežné kontroly pomocných rozhodcov počas celých pretekov skrátili dobu sčítania po
ukončení.
Vyhlásenie výsledkov, odovzdanie cien, poďakovanie všetkým zúčastneným so želaním
stretnutia sa na takomto podujatí aj na ďalší rok. Chcel by som sa ešte raz touto cestou
poďakovať MOSRZ Dolný Kubín za podporu v činnosti práce s mládežou, sponzorom za
štedré dary, ktoré rozjasnia každú detskú tvár a v neposlednom rade všetkým pomocníkom,
rozhodcom.

Ďakujeme.

Zlatý blyskáč 2019

V malebnom prostredí Zamaguria sa počas piatich dní 19-23. júna uskutočnila súťaž mladých
rybárov Zlatý blyskáč. Súťaž organizuje rada SRZ – Žilina. Tento rok bola usporiadateľskou
organizáciou MO SRZ Spišská Stará Ves.

Súťažiaci vo veku od 6-15 rokov súťažili v disciplínach plavák, feeber, mucha, prívlač, rybolovaná
technika a povinnou disciplínou bol vedomostný test a rozpoznávanie rýb našich vôd. Aj keď
počasie zamiešalo kartami bojovalo sa po posledných chvíľ. Vo všetkých disciplínach.

Okrem súťažných disciplín boli pre deti pripravené rôzne prednášky s Jaroslavom Šubjakom
z SOŠ Ivanka pri Dunaji, pracovníkmi PIENAPU, a Michalom Gažovičom o stavaní hrádzok
a zadržiavaní vody.

V nedelu bol naplánovaný splav na rieke Dunajec. Naše družstvo MO SRZ Dolný Kubín sa
zúčastnilo v päťčlennej zostave Michal Málik, Jozef Bočkaj, Jakub Válek, a vedúci krúžkov Ján
Flajs a Anton Ošťadnický.

V silnej konkurencii 20 tímov sme skončili na krásnom 5 mieste. V kategórii vedomostný test
obsadil tretie miesto Michal Málik.

Poďakovanie patrí MO SRZ Dolný Kubín, firme Robinson, predajni rybárskych potrieb M.Hubinák.

Mgr. Anton Ošťadnický

Prvomájové preteky

V stredu prvého mája sa na revíri štrkovisko Párnica číslo 3-4710 uskutočnili tradičné preteky detí rybárskych krúžkov MO SRZ Dolný Kubín. Po utorkovom daždi sa nakoniec ukázalo pekné počasie.

Pretekov sa zúčastnilo 30 detí, ktoré boli rozdelené do dvoch kategórií a to začiatočníci a pokročilí.

Lovila sa prevažne biela ryba ako plotica, červenica a pleskáč. Ulovený bol jeden kapor a jedna šťuka. Po napínavom súboji do konca pretekov v kategórii začiatočníci skončil na prvom mieste Jakub Prílepok (33 kusov, 1320g) pred Andrejom Huckom (23 kusov, 710g). tretie miesto patrí Filipovi Poštovi (1kus, 270g).

V kategórii pokročilí skončil na prvom mieste Michal Málik (106 kusov, 2100g) pred Emou Prílepkovou (53 kusov, 1510g). Na tretom mieste skončil Jakub Flajs (71 kusov, 1460g).

Celkovo bolo ulovených 459 kusov o hmotnosti 11220g. na záver treba poďakovať MO SRZ Dolný Kubín, sponzorom za krásne ceny a členom MO SRZ, rodičom a všetkým čo pomáhali pri organizovaní preteku.