aktualizované: 12.11.2024 10:55:07

Oficiálna stránka  MO SRZ DOLNÝ KUBÍN

História


2023

 

Zápisnica december

 

Pred začatím novej sezóny, nám dovoľte informovať Vás o plnení uznesenia z členskej schôdze, ktorá sa konala dňa 25.03.2023.

Členská schôdza nás zaviazala obnovením dvoj dohody medzi MO SRZ Námestovo a MO SRZ Dolný Kubín. Jednania v MO Námestovo prebehli vo veľmi priateľskom duchu a došlo k opätovnému uzavretiu dohody o vzájomnej návštevnosti revírov. Zmluva bola podpísaná dňa 15.12.2023 a účinnosť tejto zmluvy sa vzťahuje k 1.1.2024.  Týmto by sme Vás chceli požiadať o ohľaduplnosť a disciplinovanosť pri návšteve revírov MO Námestovo, s ktorou bola zmluva uzatvorená. Želáme Vám mnoho úspešných rybačiek počas celého roku. Zmluva k nahliadnutiu v prílohách.

Taktiež sa otvorilo jednanie s MO SRZ Trstená, kde nám bola prisľúbená snaha o obnovu dohody o vzájomnej návštevnosti revírov. Toto rozhodnutie ešte musí odobriť členská schôdza v Trstenej. Pevne veríme, že aj druhá časť uznesenia bude splnená v plnom rozsahu.

Na záver by sme Vám chceli popriať veľa šťastia v novom roku a v nadchádzajúcej rybárskej sezóne 2024.

S pozdravom výbor MO SRZ Dolný Kubín

 

Dolnokubínsky rybár, občasník, 2/2023 

Decembrové zasadnutie výboru je presunuté na 08.12. 2023

Zápisnica november

Plánovaná akcia ,,PYTLIAK" Od dňa 04.11.2023 sa konajú na revíroch MO SRZ Dolný Kubín organizované kontroly členmi rybárskej stráže, v spolupráci s príslušníkmi policajného zboru. Za dnešok bolo skontrolovaných 39 osôb, pri čom bolo zistených 9 disciplinárnych previnení, 2 trestné činy a niekoľko poľahčujúcich okolností - nedostatkov, ktoré boli vyriešené priamo na mieste. Akcia ,,PYTLIAK" bude pretrvávať aj v priebehu ďalších dní aj nocí, preto dbajte na to, aby ste mali všetky povinnosti rybára, ktoré vyplývajú zo zákona o rybárstve, v poriadku. Aj nám záleží na tom, aby tieto kontroly mali pre vás, ako členov, hlavne edukačný výsledok.

S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík Vedúci rybárskej stráže MO SRZ Dolný Kubín Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín

 Smernica o platení zápisného

členských príspevkov a o vydávaní povolení na rybolov

Zápisnica október

 

Začíname čínnosť rybárskeho krúžku

Vážení členovia Slovenského rybárskeho zväzu, ale aj široká verejnosť,

určite ste si mnohí všimli aktivitu jedného nemenovaného člena našej miestnej organizácie Dolný Kubín. Rozpútal vo viacerých médiách niekoľko tém, ktoré boli podložené len výsledkami od ŠVaPÚ Dolný Kubín a mnoho iných. O čo danému členovi ide, to vie asi len on sám, avšak jednoznačne poškodzuje dobré meno a hrubo dehonestuje prácu rybárskej organizácie v Dolnom Kubíne, práve tej organizácie, v ktorej je sám členom už niekoľko rokov. Za prácu vykonanú pre našu / jeho organizáciu rybárskeho zväzu, boli tomuto členovi, nie až tak dávno, udelené aj rybárske ocenenia v podobe odznakov, diplomov a aj finančnej odmeny. Postavil sa proti ľuďom, ktorí mu v minulosti dosť pomohli a spolupracovali spolu s ním. Nás, rybárov, sa najviac týka jeho iniciatíva ohľadne vraj prekročenej hodnoty chrómu vo vode, v revíri číslo 3-4170-1-1 Štrkovisko Párnica. Člen MO sám vystupoval, prezentoval sa v televízií a natočil reportáž s výsledkami od ŠVaPÚ Dolný Kubín . Neinformoval ani len členov výboru a reportáž zverejnil na vlastnú požiadavku v televízii JOJ, spoločne s ďalšími informáciami, ako napríklad že na spomenutom revíri bol spozorovaný hromadný úhyn rýb, ktorý nebol nahlásený užívateľovi revíru, teda výboru MO, ani ho nikto iný, okrem spomínaného člena nespozoroval, taktiež táto informácia nebola doručená výboru MO. Okamžite, po odvysielaní reportáže začal výbor MO v danej veci konať, oslovili sme firmu INGEO-ENVILAB s.r.o. zo Žiliny, divíziu chémie a mikrobiológie, ktorá má akreditovaného pracovníka na odoberanie vzoriek vody a teda je akreditovaným pracoviskom na vyšetrovanie a odoberanie vzoriek vody. Firmu INGEO-ENVILAB s.r.o. nám odporučili priamo zamestnanci zo ŠVaPÚ Dolný Kubín, po telefonáte s hlavným hospodárom MO. Všetky odbery boli podrobne zaznamenané na videozáznam. Výsledky vody vyšli negatívne a vo vode sa nenachádzajú vysoké hodnoty chrómu, ani iných ťažkých kovov, ako uvádza nemenovaný člen. Výsledky si môžete pozrieť v prílohách k tomuto príspevku. Je pre nás nepochopiteľné prečo rybár a člen našej miestnej organizácie takto konal a neinformoval výbor MO v Dolnom Kubíne o daných skutočnostiach. Posledný rozbor svaloviny rýb taktiež nepreukázal žiadne zvýšené hodnoty ťažkých kovov vo svalovine rýb. Na celej veci je záhadné to, že nikto z rybárov, okrem nemenovaného člena, si žiadny úhyn rýb na revíri Štrkovisko Párnica nevšimol. Fotky uhynutých rýb, ktoré boli použité v reportáži, neboli z Párnice, ale z úhynu rýb na Malom Dunaji, keďže fotka použitá v reportáži je stiahnutá z internetu ( vieme to dokázať ). Je nepochopiteľné prečo nemenovaný člen nedal na rozbor aj uhynuté ryby, ktoré údajne našiel na revíri Štrkovisko Párnica. Pri otravách a podobných situáciách je rozbor uhynutých rýb veľmi dôležitý , avšak žiadny takýto rozbor nebol vykonaný, ani nikto nevie, kde údajne uhynuté ryby skončili !!!

Výbor MO SRZ Dolný Kubín sa od iniciatív nemenovaného člena dištancuje a budú podniknuté ďalšie kroky, aby sa daná situácia vrátila na správnu mieru a aby nemenovaný člen niesol za svoje činy zodpovednosť.

 Výbor MO SRZ Dolný Kubín.

Zarybnenie Kaprom kategórie K3 a K2

Zápisnica september

Násada Mreny

Násada Podustvy

 

Párnická plandavka 2023 - detské preteky

 

 

ORAVSKÁ MUŠKA 2023 - CELKOVÉ VYHODNOTENIE

 

Feeder cup 2023

O pohár predsedu MO SRZ DK

   

   Dňa 15.09.2023 dostali členovia Rybárskej stráže MO SRZ Dolný Kubín, hlásenie od miestneho člena - rybára, že by sa mal pod cestným mostom v Dolnom Kubíne na rieke Orave nachádzať loviaci rybár. Po tomto hlásení sa službukonajúci člen rybárskej stráže okamžite vydal do terénu na nahlásené miesto. Po príchode na nahlásené miesto člen rybárskej stráže našiel muža, ktorý lovil ryby v chránenej rybej oblasti, kde je zakázaný lov rýb po celý rok. Muž Rumunskej národnosti lovil ryby z ľavostranného brehu, spôsobom lovu na prívlač, bez povolenia na rybolov a bez rybárskeho lístka. 

 

Týmto sa dotyčný dopustil viacerých previnení : 

 

1. Lov rýb bez platného povolenia na rybolov 

 

2. Lov rýb bez platného rybárskeho lístka

 

3. Lov rýb v chránenej rybej oblasti, kde je lov rýb zakázaný po celý rok

 

4. Lov rýb zakázaným spôsobom lovu rýb na lipňových vodách

 

5. Lov rýb bez povinnej výbavy loviaceho

 

a mnoho ďalších previnení...

 

Člen rybárskej stráže zaistil dôkazy a privolal hliadku policajného zboru. 

Privolaná hliadka muža Rumunskej národnosti odviezla na príslušnú policajnú stanicu, kde bude prebiehať dokazovanie viny a podrobné vyšetrovanie prípadu.

 

Týmto sa chcem veľmi pekne poďakovať radovému členovi MO SRZ Dolný Kubín, že nebol ľahostajný k tomuto prípadu a že vo veci konal ...

 

S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík

Veliteľ  rybárskej stráže

 

 

Násada Hlavátky

 

 

Zápisnica Jún

Násada Lipňa kategórie Li 1+

Brigáda na vyberanie zubáčových hniezd

Správa z preteku 0-tý ročník Oravský plavák 2023

( LRU – plávaná )

Násada Úhora európskeho

Propozície

0-tý ročník Oravský plavák 2023 – LRU plavaná

Výsledky - Májový kapor dvojice 2023

Neres Pleskáča

Zarybňovanie našich pstruhových potokov.

Prvomájové preteky 2023 mladý rybár

 

Vážení športoví priatelia, rybári !

Dňa 16.04.2023 sa nám podarilo preniesť hniezda s oplodnenou ikrou Zubáča z revíru OR Istebné 3-2621-1 Chyť a pusť do revíru Štrkovisko Párnica 3-4170-1 . Som šťastný a hrdý na to, že revír OR Istebné 3-2621-1 Chyť a pusť, nám takto napomáha k obohateniu ostatných kaprových revírov násadou Zubáča. Preniesli sme zatiaľ 4 hniezda. Odhadujem to na cca 300 000 ikier. Pre vašu predstavu : 1 kus plôdika ( rýchleného 3 až 5 cm ) Zubáča stojí cca 0,10 € 300 000 ks stojí cca 30 000 € Samozrejme, že mortalita ikier je vysoká, ale ak prežije 5 % stále je to 15 000 kusov ktoré ostanú v revíri a aj to je krásny úspech. Výraznejšie oteplenie vody v posledných dňoch spôsobilo urýchlenie vývoja oplodnených ikier. Niektoré ikry sa nám už liahli doslova pri prenose hniezda. Prenos ikier sa teda zrealizoval doslova v poslednej chvíli. Všetky hniezda sme prekryli jemnou sieťovinou, aby sme ich ochránili pred zvedavými kačkami, ktoré by sa ikrami veľmi radi nakŕmili. UPOZORŇUJEM, že s hniezdami uloženými na jazere č. 8, je PRÍSNY ZÁKAZ manipulovania, prenášania a ich poškodzovania !!! Za dnešok sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli pri prenášaní ikier, menovite : Anton Ošťadnický Jan Flajs Fero Ferjancik Tibor Ferjančík Foto : Anton Ošťadnický Video : Tibor Ferjančík S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín

Propozície

Preteky dvojíc – Májový kapor 2023

 

 

 

Propozície Prvomájové preteky 2023

 

 

 

 

Muškárska nedeľa

 

 

 

Neres zubáčov na osadených hniezdach aj tento rok ÚSPEŠNÝ !!!

 

Vážení rybári, priatelia ! Len včera 01.04.2023 sme do revírov OR Istebné 3-2621-1 CHaP a OR Istebné 3-2620-1, osadili hniezda pre neres zubáčov, a dnes 02.04.2023 som pri ich kontrole zistil, že už sú obsadené krásnymi zubáčmi. To znamená, že hniezda sme osadili do revírov doslova v hodine dvanástej. Hniezda sme kontrolovali vodotesnou kamerou. Tieto zábery určite zahrejú pri srdci všetkých brigádnikov, ktorí priložili ruku k dielu, aby sa posilnila podpora prirodzeného neresu. O percentuálnom vyhodnotení obsadenosti hniezd vás budem ešte informovať, keďže kvôli nepriaznivému počasiu sa nám nepodarilo skontrolovať všetky hniezda... Za dnešok ďakujem pekne za pomoc pri monitorovaní zubáčov Broněk Fučik . S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín

 

Rozkŕmenie revíru OR Istebné 3-2621-1 CHaP

 

 

 

Brigáda na výrobu a osadenie hniezd pre neres zubáčov.

 

Dolnokubínsky rybár, občasník, 1/2023

 

 

 

 

2 % zo zaplatenej dane z príjmu

 

 

Zápisnica13/2022

 

 

 

Žiadosť o zvýšenie najmenšej lovnej miery Zubáča Veľkoústeho na 60 cm

 

 

Žiadosť o zvýšenie najmenšej lovnej miery Hlavátky podunajskej na 110 cm

 

 

2022

 

Zápisnica10/2022

 

 

Zápisnica9/2022

 

Násada Kapra K3

 

Násada Šťuky

 

 

Zápisnica8/2022

 

 

Zápisnica7/2022

 

Násada mreny 

 

 

DETSKÁ NONSTOPKA 2022

 

 

Zápisnica6/2022

 

 

Výsledky Feeder cup 2022

 

 

Propozície pretekov „ Feeder cup 2022 “
    o pohár predsedu MOSRZ Dolný Kubín, XI. r o č n í k

 

 

Chceš sa stať mladým rybárom? Prihlás sa do rybárskeho krúžku

 

Kontakt Mgr.Anton Ošťadnický 

               aostadnicky@azet.sk

                             0911154254

 

 

Orava carp cup 2022

 

 

ORAVSKÁ MUŠKA 2022 - CELKOVÉ VYHODNOTENIE

 

 

 
 
Oprava cesty na revíri 4170.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Násada Hlavátky

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Zápisnica  15/2021

 

 

Zápisnica  14/2021

 

 

 

Zápisnica  13/2021

 

 

 

Zápisnica  12/2021

 

 

 

Zápisnica  11/2021

 

 

 

Zápisnica  10/2021

 

 

 

Prihláška do krúžku detí

 

 

Feeder cup 2021

 

 

Zápisnica  7/2021

 

 

Propozície celooravských detských prívlačových pretekov pre deti z rybárskych krúžkov

 Párnická plandavka

 

 

2. Liga LRU MUCHA

 

 

 

Zápisnica  6/2021

 

 

Všetky úlovky v revíroch organizácie (603) Dolný Kubín v roku 2020.pdf

 

Úlovky členov organizácie (603) Dolný Kubín na všetkých revíroch v roku 2020.pdf

 

 

Z Á P I S N I C A z  členskej schôdze

 

MO SRZ Dolný Kubín konanej dňa 10.07.2021

 

 

 

 

DETSKÁ NONSTOPKA 2021

 

 

RYBÁRSKA STRÁŽ MO SRZ Dolný Kubín informuje o najčastejších previneniach členov MO

 

 

Zápisnica  2/2021

 

 

Vyliahnuté zubáče v chovnej klietke

 

Vážení športoví priatelia, rybári !

 

Môj pokus, o prenos zubáčového hniezda s oplodnenou ikrou do chovnej klietky, vyšiel na jednotku s hviezdičkou.

Všetko bolo perfektne načasované. Len pondelok 26.4.2021 sme prenášali hniezdo s ikrou do chovnej klietky, a dnes, o dva dni neskôr, sa už v nej nachádzajú stovky kusov vyliahnutého plôdika Zubáča. Mnoho ikier je ešte len v štádiu očných bodov, čiže veľké množstvo ikier ešte len čaká na vyliahnutie sa z folikuly a následné rozplávanie.

Ledva 5 mm veľké zubáčiky bude prvý týždeň svojho života vyživovať žĺtkový váčok, no po 7-dňovom období sa už malé zubáče budú musieť o potravu postarať samé. Preto som do plastovej fľaše vyrezal štyri otvory a do fľaše som nabral maštaľný hnoj. Fľaša bude slúžiť kvázi ako krmítko a hnoj spôsobí, že sa vo vode začne tvoriť prirodzený planktón, ktorý je nevyhnutný pre rast plôdika. 

Približne v troch týždňoch života sa zubáč začína podobať na dospelú rybu a aktívne loví aj väčšie perloočky, zooplanktón.

Budem sa snažiť zubáče rozkrmovať a chovať v klietke čo najdlhšie, no vzhľadom na veľkosť chovnej klietky si musím dať veľký pozor na kanibalizmus zubáčov. 

Predpokladám, že v jednomesačnom cykle už budem musieť zubáče z klietky odloviť a môže sa ním začať zarybňovať revír Štrkovisko Párnica.

O vývoji zubáčov v chovnej klietke a následnom vysádzaní do revíru vás budem informovať.

 

S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík

Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín

VIDEO

https://youtu.be/UXYef4gcGK0

https://youtu.be/QoBdDyE1jYQ

          

 

 

PLÁN BRIGÁDNICKEJ ČINNOSTI

MO SRZ DOLNÝ KUBÍN NA ROK 2021

 

 

Vážení športoví priatelia, rybári !

 

S veľkou radosťou v srdci Vám zverejňujem fotky, ktoré sú zároveň aj dôkazom, že aj tento rok sa nám Zubáče na Párnických jazerách vyneresili na našich hniezdach. 

 

UPOZORNENIE !

 

Tento rok skúšam opäť využiť svoje vedomosti z rybárskej školy, a teda skúsiť preniesť jedno hniezdo s oplodnenou ikrou do klietky, kde sa začne ikra pomaličky liahnúť. Rozplávaný plôdik si neskôr rozkŕmim, zlovím a bude sa s ním zarybňovať revír Štrkovisko Párnica 3-4170-1

Klietka je uložená na jazere č. 7 a bude neustále strážená členmi rybárskej stráže, taktiež bude pod dozorom rybárskych hospodárov a pomáhajú nám aj fotopasce s GPS a odosielaním mms správ, ktoré sú už v teréne ! 

 

S klietkou je prísny zákaz manipulovať s ňou, poškodzovať ju a premiestňovať ju, prípadne akýmkoľvek spôsobom rušiť vývoj plôdika !

 

Každé jedno porušenie zákazu sa bude považovať za porušenie zákona o rybárstve č. 216/2018 Z.z. paragraf 15 písmena B, a bude to riešené buď cez PZ alebo disciplinárnu komisiu !

 

Všetkým, ktorí sa podielali na tomto krásnom úspechu úprimne veľmi pekne ďakujem za ochotu pri brigádach.

 

Zároveň sa chcem veľmi pekne poďakovať aj tebe, Anton Ošťadnický, za kvalitné fotografie.

 

S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík

Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín

 

Zápisnica  1/2021

 

 

Meranie kvality vody v rybárskych revíroch 

 

 

 

Hniezda pre neres zubáčov

 

Dňa 21.3.2021 a s pokračovaním dňa 27.3.2021 sa konala brigáda, na výrobu a osadenie hniezd pre neres zubáčov, do revírov obhospodarovaných MO SRZ Dolný Kubín, konkrétne do revírov OR Istebné 3-2620-1 a OR Istebné 3-2621-1 CHaP.

Celkovo sa do spomenutých revírov osadilo 59 ks hniezd, čo je o 13 kusov viac ako minulý rok. Som nesmierne šťastný, že záujem o brigádu tohto druhu prejavuje z roka na rok viac a viac členov MO. 

 

Zdôrazňujem, že s hniezdami je prísny zákaz manipulácie, prísny zákaz prenášania hniezd, poškodzovania hniezd a vyberania ich z vody. Hniezda budú pravidelne kontrolované členmi rybárskej stráže a taktiež rybárskymi hospodármi.

Hniezda sa budú pravidelne kontrolovať podvodnou kamerou s infračerveným žiarením. Pevne verím, že aj tento rok sa nám podarí natočiť krásne zábery zubáčov na hniezdach a o to viac nás bude hriať pri srdci, keď uvidíme výsledok našej tvrdej práce.

Hniezda budú osadené v našich revíroch približne do konca júna, začiatkom júla. 

 

V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností ma neváhajte kontaktovať na tel. číslo 0904 288 083

 

S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík

Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín

 

 

 

 

Zápisnica  12/2020

 

 

 

Vetracie plaváky

 

 

 

Zápisnica  11/2020

 

 

 

 

Zápisnica  10/2020

 

 

Zápisnica   9/2020

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Neres Čereble pestrej
 
Dňa 19.5.2020 sa začal neres Čereble pestrej na chovnom potoku Jelšava, obhospodarovanom MO SRZ Dolný Kubín.
Ideálne teplotné podmienky, ideálny podklad na kladenie ikier v koryte potoka a prietok čistej vody prilákal stovky krásnych Čereblí migrovať do sútoku Jelšavského potoka s riekou Oravou za účelom zanechania potomstva, neresu.
Jedno veľké ďakujem patrí našim radovým členom a členom rybárskej stráže za to, že s predstihom upravili koryto potoka tak, aby voda prúdila len na jednej strane koryta ( kvôli nízkemu prietoku) a nebol tok potoka rozliaty po celej šírke. To pri nízkom prietoku spôsobovalo, že rybky ostávali uväznené v jamkách a stávali sa tak ľahkou korisťou pre rybožravé predátori ( volavky, čajky, rybáriky a pod.)
 
Srdečné ďakujeme patrí menovite :
 
Marek Plančo
Stanislav Valentíny
Jozef Smoleň
Peter Kubas
Anton Oršuliak
František Dauda 
 
Neresisko Čereble je na chovnom potoku Jelšava dôkladne označené a bude prísne strážené členmi rybárskej stráže a rybárskymi hospodármi.
To sa týka taktiež všetkých ostatných neresísk Čereble na revíroch obhospodarovaných MO SRZ Dolný Kubín.
 
S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík
Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín
 
 
 
 
Vyliahnutý plôdik
 
Vyliahnutý plôdik z prirodzeného neresu rýb na pstruhovom rybárskom revíri Zázrivka, ktorý je obhospodarovaný MO SRZ Dolný Kubín.
Toto sú zábery jedného miesta z mnohých ďalších miest, kde už tieto krásne malé rybky budú v najbližších rokoch obohacovať rybiu obsádku v tomto revíri a hriať pri srdci nielen každého rybárskeho hospodára, ale aj každého uvedomelého člena našej miestnej organizácie.
Skutočne sa snažíme, aby aj napriek každoročnému problému s prietokom vody a mnohým znečisteniam v pstruhových revíroch, bol v našich revíroch život v podobe pôvodných druhov rýb.
 
S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík
Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín
 
 
 
 
 
Neres lipňov v rieke Orave 11.4.2020
 
 
Vážení členovia MO SRZ Dolný Kubín, 
 
Tak ako som tento rok spomínal na členskej schôdzi, pripomeniem vám aj teraz. 
 
Minulý rok sa pokusne nasadili Lipne kategórie Li 2, teda dvojročné ryby, do rybárskeho revíru Zázrivka 3-6130-4-1 v skorom jarnom období, tesne pred ich neresom. Chceli sme zistiť, či sa nasadené Lipne dokážu vyneresiť, napriek náhlej zmene chemizmu vody, miernemu rozdielu teploty vody a zvýšenému množstvu kyseliny mliečnej v mäse rýb z dôsledku stresovania rýb pri prevoze a manipulácii.
 
Môžem potvrdiť, že nasadené Lipne sa so všetkými týmito negatívnymi vplyvmi vysporiadali a Lipne sa reálne vyneresili priamo v toku Zázrivky na vopred určených neresiskách, ktoré sme vybrali. 
Z dôsledku tohto úspešného pokusu, sme neváhali ani minútu zopakovať túto dvojročnú násadu Lipňa aj tento rok a v omnoho vyšších číslach. 
Z minuloročných vysadených pokusných 30 kg rýb Li 2 sa tento rok navýšilo zarybnenie o 300 kg Li 2 za bezkonkurenčnú cenu na rybárskom trhu, tým môžeme niekoľko krát viac znásobiť počet neresísk Lipňov, a navýšiť percento štatistiky výskytu tohto krásneho druhu ryby v pstruhových a lipňových revíroch obhospodarovaných MO SRZ Dolný Kubín. 
 
Tento rok nám k realizácii tohto pokusu veľmi pozitívne pomohla aj ustálená hladina rieky Oravy a hlavne čistota vody. Keďže už dlhší čas nepršalo, voda zo všetkých prítokov rieky Oravy nekalila hlavný tok rieky Oravy. Tým mohli slnečné lúče zohriať vodu na neresové optimum pre Lipne.
A lipne sa skutočne vyneresili. Netvrdím, že neres lipňov na rieke Orave po minulé roky neprebiehal, ale určite nie takto viditeľne, ľahko dokázateľne a v takom množstve. 
 
Zvýšené množstvo zarybnenia Lipňom dvojročnou kategóriou malo teda tento rok vo vyhovujúcich podmienkach skutočne veľký zmysel a určite to bolo správne rozhodnutie. 
 
Na záver vám poskytnem video a fotky z neresu lipňa v rieke Orave, aby som sa mohol spolu s vami podeliť o nezabudnuteľný zážitok a výsledok našej práce. 
 
S rybárskym pozdravom Tibor Ferjančík
Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prvá dávka baktérií
 
Dňa 8.4.2020 sa aplikovala prvá dávka baktérií v tomto roku a keďže teplota vody už dosiahla 12 stupňov, tak sme dnes 10.4.2020 striekali do vody enzýmy na aktiváciu baktérií.
Ďalšia dávka bude zhruba o jeden mesiac, kde už budeme percentuálne hodnotiť dosiahnuté výsledky aplikácie baktérií po jeden a pol roku. 
 
S pozdravom Tibor Ferjančík
Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dňa 18.1.2020 v čase od 14:00 do 17:00 hod. prebehlo medzinárodné sčítanie vodného vtáctva, z oblasti rybárstva sčítanie kormoránov na nocoviskách.
Sčítania sa zúčastnila aj naša miestna organizácia SRZ Dolný Kubín. V teréne lipňového revíru rieky Oravy č.1 bolo len šesť našich členov...
Orava č. 1 je obhospodarovaná MO SRZ Dolný Kubín a má na starosti úsek dlhý 27 km, takže chlapi mali čo robiť a skutočne klobúk dole pred zúčastnenými členmi, veľká vďaka patrí menovite :
 
Anton Sumsky, Marek Plančo , Jozef Smoleň, Marek Mäsiar, Fero Ferjancik a Tibor Ferjančík
 
Kormorány na fotkách sú zdokumentované v úseku od obce Istebné, leteli smerom na Kraľovany. Pár kusov bolo v love na miestach Veličná a Dierová. 
Každopádne sa v najbližších dvoch mesiacoch posilní hliadkovanie rieky Oravy č.1 členmi rybárskej stráže a rybárskymi hospodármi MO.
Ešte stále čakáme na schválenie žiadosti o inštalovanie plašiacich zariadení kormoránov na rieke Orave.
 
V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností ma neváhajte kontaktovať na tel číslo 0904 288 083 
 
S pozdravom Tibor Ferjančík
Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín
 
 
 
 
 
Dňa 18.01.2020 /sobota/ sa uskutoční sčítanie kormorána veľkého na nocoviskách a to v čase od 14,00 do 17,00 hod.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aplikácia baktérie 25.6.2019, jazero č. 7 

Dňa 25.6.2019 sa opäť aplikovala baktéria na jazero č. 7

Ďalšia aplikácia bude zhruba za jeden mesiac. 

Ďakujem za pomoc pri aplikácii, menovite : Martin Florek a Michal Chomistek

 

 Tibor Ferjančík

Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín

 

 
 
 
 
 
 
Vážení športoví priatelia, rybári!
 
Venujte prosím pozornosť tomuto dôležitému OZNAMU !!! 
 
V rámci plnenia úloh vyplývajúcich zo záverov semináru “ROK LIPŇA” a pracovnej skupiny na záchranu lipňa a podporu vytvorenia generačného stáda lipňov, sa včera 28.05.2019 vysadili do významných prítokov rieky Orava označkované lipne. Ryby sa vysadili do prítokov z dôvodu vysokých prietokov rieky Oravy 120 – 130 m3/s.
 
Spolu bolo vysadených cca 2500 ks Lipňa tymiánového do dvoch revírov obhospodarovaných MO SRZ Dolný Kubín :
 
Rybársky revír Zázrivka - pravostranný prítok v obci Párnica, účel lovný rybársky revír, celkom 1250 ks – cca 650 ks od vtoku do Oravy po cestný most, ďalej cca 400 ks v lokalite Pod Bralom Lúčivná to je cca 1700 metrov od ústia do rieky Oravy.
 
Jasenovský potok - ľavostranný prítok v D. Kubíne, účel chovný rybársky revír – cca 200 ks od vtoku pod cestný most pri Florinovej kaskáde.
 
Teplota vody pri zarybnení bola v Zázrivke 10 stupňov a v Jasenovskom potoku 11 stupňov Celzia. Ryby boli dovezené zo strediska SRZ Svit. Na zarybňovaní sa zúčastnili naši dvaja členovia v zastúpení MO SRZ Dolný Kubín - Miroslav Žúbor a Roman Teluch, srdečne ďakujeme! 
 
Označkované ryby budeme v budúcnosti pravidelne kontrolovať a monitorovať formou ichtyologických prieskumov, o ktorých Vás vždy budeme dopredu informovať. Nakoľko je rybársky revír Zázrivka lovným revírom, žiadam všetkých členov MO SRZ Dolný Kubín, aby ste sa ku všetkým uloveným rybám správali maximálne opatrne, zvlášť k Lipňom ! 
 
Tiež by bolo vhodné, keby ste po ulovení označkovaných rýb podali vhodným spôsobom správu, buď telefonicky priamo na mňa, hlavného hospodára, alebo napríklad aby ste označkované ryby zapísali do záznamu o úlovkoch v kolónke neprivlastnené ryby ( posledné strany záznamu o úlovkoch )
 
DÁTUM 
DRUH RYBY - lipeň
DĹŽKA - označkovaný Lipeň
 Napíšte aj miesto ulovenia 
 
Ryby sú označené červeno oranžovou farbou v hlavovej časti zo spodu alebo z bokov ( posielam foto ).
 
O všetkých výsledkoch ichtyologických prieskumov vás určite budem podrobne informovať.
V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností ma neváhajte kontaktovať. 
 
S pozdravom Tibor Ferjančík
Hlavný hospodár MO SRZ Dolný Kubín
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18.07.2018
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     Dňa 13.4.2018 o 15:30 hod. sa v priestoroch rybárskeho domu konali rybárske skúšky záujemcov o členstvo v MO SRZ Dolný Kubín. Záujemcovia mali týždeň na domácu prípravu. Predseda miestnej organizácie všetkých privítal a po krátkych inštrukciách k tomu, ako treba testy vyplňovať do odpoveďových hárkov, rozdal testy. Testy sa skladali z 25-tich otázok, konkrétne zo zákona o rybárstve, vyhlášky, stanov SRZ , ďalej biológia rýb a niečo málo aj o rybolovnej technike. Záujemcovia sa mohli len tri krát pomýliť. Bohužiaľ boli aj takí, ktorí si budú musieť písomný test zopakovať zajtra, keďže písomný test neurobili ( pomýlili sa viac ako 3 krát ). Všetkým, ktorí sa stali členmi našej miestnej organizácie, v mene výboru srdečne gratulujem , prajem všetkým krásne zážitky pri vode, a krásne úlovky, z ktorých sa budeme tešiť s vami. A na zajtrajších opravných skúškach držím palce všetkým ostatným záujemcom.
 
     Dňa 07.04.2018 o 08:00 hod. sa v priestoroch obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne konalo školenie nových členov , ktorí majú záujem o členstvo v Slovenskom rybárskom zväze. Celkový počet záujemcov bolo 37 , nechýbali medzi nimi aj ženy. Prednášky odprezentovali : pán Miroslav Gregáň st. - zákon , vyhláška a stanovy SRZ pán predseda Jozef Púčik - rybolovné techniky , rybárske náradie pán Marián Sabo - Biológia rýb, rozpoznávanie jednotlivých druhov rýb, choroby rýb Každý nový záujemca o členstvo dostal na školení učebné materiály, ktoré si musia poriadne naštudovať. Po zodpovednej domácej príprave budú nový záujemcovia písať 25 bodový test. Písomné testy budú záujemcovia písať v rybárskom dome. Na skúšky sa určili dva termíny : v piatok 13.4. a v sobotu 14.4.2018 Takže prajem novým záujemcom príjemné a zaujímavé študovanie a veľa šťastia na skúškach. Snáď sa budeme spolu stretávať pri vode , na krásnych revíroch obhospodarovaných našou miestnou organizáciou SRZ. Petrov zdar !
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Zápisnica 11/2017

 

 

Kandidátka do výboru a k.k MoSRZ Dolný Kubín

 

 

 

 

Vážení štatutárni zástupcovia SRZ, vážení členovia SRZ, vážení zamestnanci SRZ,

 

dovoľujeme si Vás opätovne požiadať o podporu pripomienok SRZ k návrhu zákona o rybárstve prostredníctvom nižšie uvedeného linku:

 

http://www.srzrada.sk/aktuality/navrh-zakona-o-rybarstve/podporte-pripomienky-srz-k-navrhu-zakona-o-rybarstve/

 

Nakoľko podpora cez SLOV-LEX sa ukázala byť trochu zložitejšia ako sme očakávali, dovoľujeme si Vás požiadať o Vašu podporu vyplneným údajov (bez potreby registrácie a vyhľadávania samotných pripomienok) a odoslaním Vašej podpory.

 

Zároveň Vás prosíme o zdieľanie tohto odkazu, či už na svojich webových stránkach alebo FB a preposlanie tohto odkazu čo najväčšiemu počtu ľudí.

 

S pozdravom

 

Mgr. Barbora Roobová

Organizačno-právny referent

Slovenský rybársky zväz - Rada Žilina

Andreja Kmeťa 20

010 55 Žilina

041/507 36 25

0948 151 657

 

Zápisnica   10/2017

 

Vážení štatutárni zástupcovia ZO SRZ,

 

dovoľujeme si Vás informovať, že v dňoch od 13. októbra do 15. októbra 2017 sa v Prahe konalo zasadnutie European Anglers Federation (EAF – Európskej rybárskej federácie), najvyššieho orgánu Rady prezidentov EAF, na ktorom podal prezident Slovenského rybárskeho zväzu informáciu o pripravovanom návrhu zákona o rybárstve.

 

Na základe obsiahlej diskusie zástupcov jednotlivých členských štátov EAF (Francúzska, Belgicka, Nemecka, Švajčiarska, Talianska, Českej republiky, Slovenskej republiky, Poľska, Maďarska, Chorvátska a pôvodne aj Rakúska, ktoré sa zatiaľ členstva vzdalo) bolo prijaté spoločné vyhlásenie, ktoré bolo zaslané predsedovi vlády SR, Doc. JUDr. Robertovi Ficovi, CSc., v nasledovnom znení:

 

„Vážený pán predseda vlády,

 

EAF (Európska rybárska federácia) sa vo svojej činnosti zaoberá okrem iného i legislatívnymi úpravami výkonu rybárskeho práva vo svojich členských krajinách.

 

Na zasadnutí svojho najvyššieho orgánu Rady prezidentov EAF, konanom v Prahe dňa 14.10.2017, podal prezident Slovenského rybárskeho zväzu informáciu o pripravovanie novej kodifikácii výkonu rybárskeho práva v Slovenskej republike.

 

   Obsiahlu diskusiu vyvolalo oznámenie, že jedna z navrhovaných úprav smeruje k diskontinuite výkonu rybárskeho práva s možnosťou zveriť jeho výkon na revíroch SRZ niektorým verejnoprávnym subjektom. Súčasný Zákon o rybárstve, ako aj Stanovy SRZ kladú rovnaký dôraz na ochranu prírody, životné prostredie a k tomu smerujúcej výchove mládeže. SRZ je vnímaný ako rešpektovaný predstaviteľ športového rybárstva na Slovensku, ktorý všetky vyššie spomenuté úlohy plní. EAF vždy považovala SRZ za nanajvýš kompetentného predstaviteľa, ktorý zaisťoval požiadavky ochrany životného prostredia aj možnosť využitia rybárskych revírov pre svoju veľmi početnú členskú základňu. Preto nie je predstaviteľom členských krajín EAF zrozumiteľný legislatívny návrh, ktorý by mohol smerovať k obmedzeniu tejto činnosti v SRZ. Rada prezidentov EAF bola oboznámená s argumentáciou, ktorú v pripomienkovom konaní uplatnilo vedenie SRZ a plne sa s ním stotožňuje.

 

Vážený pán predseda vlády,

dovoľujeme si Vás naliehavo požiadať, aby ste argumentáciu uplatnenú SRZ vnímal a zaujal stanovisko, ktoré bude tento názor rešpektovať.“

 

                                                                                                               PhDr. Otakar Brož

                                                                                                                   prezident EAF

 

Praha, 14.10.2017

 

Zároveň si Vás dovoľujeme požiadať, aby ste všetky informácie, ohľadom problematiky vo veci návrhu zákona o rybárstve, ktoré zverejňujeme na webovej stránke Rady SRZ alebo Vám zasielame elektronickou formou, zdieľali na svojich webových a facebookovských stránkach, aby sa tak dostali do povedomia čo najširšej rybárskej aj nerybárskej verejnosti.

 

V rámci webovej stránky Rady SRZ vznikla v rámci sekcie „Aktuality a oznamy“ nová podsekcia „Problematika vo veci návrhu zákona o rybárstve“ (http://www.srzrada.sk/category/aktuality/navrh-zakona-o-rybarstve/), do ktorej sa dostaneme aj prostredníctvom samotného bannera umiestneného v pravej časti webovej stránky.

 

S pozdravom

 

Slovenský rybársky zväz - Rada Žilina

Sekretariát

A.Kmeťa 20

010 55  Žilina

Tel.: 041/507 36 11

e-mail: sekretariat@srzrada.sk

 

 

 

Zápisnica   6/2017

 

 

 

Výsledky pretekov

„Feeder cup o pohár predsedu MO SRZ 2017“

 

 

 

Propozície pretekov  Feeder cup 2017 - o pohár predsedu MOSRZ VII. r o č n í k

 

 

Zápisnica   5/2017

 

POZOR NOVÉ OZNAČENIE 

 

 

Výsledky Celooravských pretekov plávaná 2017

 

 

UPOZORNENIE

 

Na základe vyhlášky MŽP SR č. 185/2006 Z. z. § 10 ods. 1 písm. f) a na základe ministerstvom povolenej výnimky, je lov a privlastňovanie si kapra rybničného a zároveň  ostatných druhov rýb (ktoré v tomto čase nie sú v individuálnej ochrane) v  kaprových vodách povolený od 15. mája.

 

Poznámka: Platnosť uvedenej výnimky bola predĺžená do roku 2020. 

         V MOSRZ                                                                                                                                                                                          

 

Propozície  celooravské  preteky  2017.

 

 

Zápisnica   1/2017

 

 

 

 P r o p o z í c i e  pretekov „Májové preteky dvojíc 2017“

 

 

 

 

PLÁN ZARYBŇOVANIA RYBÁR. REVÍROV NA ROK 2017

aktualizované 6.4.2017

 

 

 

 

 

Zmluva V.Kubín

 

 

 

ČS 2017

 

PLÁN ZARYBŇOVANIA RYBÁR. REVÍROV NA ROK 2017

 

 

Trojdohoda DK,NO,TS

 

2016

Zápisnica   12/2016

Rada SRZ- RS upozornenie

 

VYHODNOTENIE PLÁNU ZARYBŇOVANIA ZA  ROK 2016

 

Dolnokubínsky rybár, občasník, 2/2016

 

 

Z Á P I S N I C A    č. 8/16

 

Z Á P I S N I C A    č. 6/16

 

Propozície pretekov  Feeder cup 2016  o pohár predsedu MOSRZ VI. r o č n í k

 

Z Á P I S N I C A    č. 5/16

 

Z Á P I S N I C A    č. 4/16

 

Zápisnica z Rady SRZ a uznesenia z Prezídia Rady SRZ

 

 
 

Preteky mladých rybárov v LRU – plávaná, Párnica 2016.

 

Výsledková listina „Májových pretekov dvojíc 2016“

 

 
 

Z Á P I S N I C A    č. 2/16

 

 

 

 

2015

Z Á P I S N I C A    č. 7/15

 

 

Propozície pretekov „ Feeder cup 2015“ V. r o č n í k

 
 
VN Krpeľany - 500 kg pstruha dúhového z Rady SRZ
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Z Á P I S N I C A    č. 1/14

zo zasadnutia  výboru MO SRZ Dolný Kubín

 
 
 
 
 
 
 

 

2013

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Výsledková listina III. Ročníka FEEDER CUP 2013

o pohár predsedu MO SRZ Dolný Kubín

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dňa 29.5.2013 bolo uskutočnené zarybnenie pstruhom dúhovým v týchto revíroch MO SRZ D.Kubín :
 
REVÍR č. 2710 - ORAVA 1            500 kg       v hodnote                1890,- €
REVÍR č. 2620 - OR ISTEBNÉ       100 kg       v hodnote                  378,- €
REVÍR č. 4170 - ŠTRKOVISKO       100 kg        v hodnote                 378,- €
 
                                                                                                          V MO SRZ       

 

 

Dolnokubínsky rybár, občasník, 1/2013 

UPOZORNENIE

 
V prípade nedoručenia spravodaja si náhradné tlačivo môžete stiahnuť tu
alebo prevziať v predajni  Rybárske potreby u p.Hubináka na námestí v D. Kubíne.
 
 
 
2012
 
 
 

Sú malé vodné elektrárne naozaj „ekologickým“ zdrojom elektrickej energie?

 

Vodné elektrárne sú širokou verejnosťou vnímané ako tzv. čisté, zelené, či ekologické zdroje elektrickej energie. Nemajú čmudiace komíny, odkaliská popolčeka, pri ich prevádzke nehrozí jadrová havária. V dnešnej dobe strašenia globálnym otepľovaním sa za ich prínos považuje aj nulová produkcia CO2. Na prvý pohľad dokonalé riešenie našich energetických potrieb. Škoda len, že ich nevyužívame naplno... Takéto úvahy sú v pozadí všetkých plánov na vyššie využitie energetického potenciálu riek, vrátane Koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030:

(http://www.minzp.sk/files/sekcia-vod/vlastny-material-pdf-387-kb.pdf).

Bohužiaľ, aj v prípade vodných elektrární platí, že žiadny energetický zdroj nie je bez negatívnych vplyvov na životné prostredie. Negatívne vplyvy veľkých vodných elektrární na životné prostredie a na život ľudí sú dobre známe (pozri napr.):

http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_reservoirs.

Keď som si zadal do vyhľadávača Google kľúčové slová „dam impact“ (vplyv priehrad), za 0,73 sekundy našiel 78 700 000 výsledkov. Odpor obyvateľov a fakt, že väčšina vhodných miest na výstavbu veľkých vodných elektrární už bola aj tak využitá, viedli k tomu, že veľké priehrady sa dnes v rozvinutých krajinách prakticky nestavajú. Projekty sa realizujú v nedemokratických krajinách, akými sú napr. Čína alebo krajiny tretieho sveta s málo vyvinutou občianskou spoločnosťou. Napríklad v Etiópii, na vodákom dobre známej rieke Omo, kde sa domorodci nevedia zorganizovať proti lobistickým tlakom zahraničných (čínskych a malajských) firiem.

 

Alternatívou voči veľkým priehradám a veľkým vodným elektrárňam sa zdajú byť tzv. malé vodné elektrárne (MVE). Bežný človek si predstaví romantický vodný mlyn ako je v Kvačianskej doline, alebo plávajúce vodné mlyny na Malom Dunaji. Dnes samozrejme v novom, modernom šate. Kto by mohol proti niečomu takému protestovať? Zavádzajúci je termín „malá“ v spojení s vodnou elektrárňou. Keď niečo označíme slovom malý, asociuje sa nám to v mysli s niečím drobným, milým, neškodným. Na Slovensku sa za MVE považujú zdroje s inštalovaným výkonom do 10 MW. Slovo „malý“ sa v tomto prípade týka výkonu, rozhodne však nie vplyvu na životné prostredie.  Na úvod treba povedať, že MVE skutočne môžu byť vhodným riešením energetických potrieb s minimálnym vplyvom na životné prostredie. Ide najmä o menšie odľahlé komunity, do ktorých by bolo neefektívne ťahať elektrické vedenie z veľkej diaľky. Lokálny zdroj šetrí náklady na dopravu a znižuje straty pri prenose. Je ale masová výstavba MVE dobrým riešením z celoslovenského pohľadu?

Spomínaná „Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030“ určila 368 profilov, na ktorých sa môžu potenciálni investori uchádzať o povolenia na výstavbu MVE. Realizácia týchto plánov by však mala za následok úplné znehodnotenie slovenských riek pre vodákov, ale aj ekologickú devastáciu ich posledných hodnotných úsekov. Prečo? Vplyv MVE na riečne ekosystémy je v mnohom podobný vplyvu klasických veľkých priehrad. Rozdiel je len v jeho lokálnom či regionálnom rozsahu. V prípade masovej výstavby MVE sa negatívne vplyvy kumulujú a zosilňujú. Natíska sa analógia s pôvodne peknou myšlienkou využitia biopalív, ktorá sa v praxi zvrhla na bezuzdné ničenie lesných porastov a hlavne tropických dažďových lesov. Tie sú nahrádzané plantážami olejovej palmy a cukrovej trstiny, z ktorých sa vyrábajú biopalivá. V našich zemepisných šírkach sa etanol vyrába hlavne z kukurice. Namiesto potravín pestujeme biopalivá, čo viedlo k prudkému nárastu cien potravín na svetových trhoch. Ako vraví dobre známa ľudová múdrosť, „všetkého veľa škodí“. Platí to aj v prípade výstavby MVE. Keď teda chceme postaviť napríklad 35 MVE na Hrone, nedá sa ich vplyv na životné prostredie posudzovať jednotlivo, tak ako to praktizuje Ministerstvo životného prostredia SR. Treba ich posudzovať ako jeden veľký projekt. A keď si na misky váh na jednu stranu položíme zničený Hron a na druhú stranu energetický prínos MVE, výsledok je pre MVE jednoznačne nepriaznivý. Podobne to dopadne na Váhu, Orave, Poprade atď.

 

Pokúsim sa vysvetliť, prečo je to tak. Začnem od Adama, teda od toho, ako sa súčasná ekológia pozerá na fungovanie riečnych ekosystémov. V roku 1980 publikovali severoamerickí autori R. L. Vannote a kolektív tzv. Koncept riečneho kontinua:

(http://en.wikipedia.org/wiki/River_continuum_concept). V tejto práci zhrnuli dovtedajšie poznatky a vytvorili model fungovania riečneho ekosystému od prameňa, cez stredné až po nížinné úseky. Zdôrazňujem kľúčové slovo „kontinuum“. Pre normálne fungovanie riečneho ekosystému je nevyhnutné práve zachovanie riečneho kontinua, teda pozdĺžnej spojitosti jednotlivých úsekov vodného toku. Bez bariér, ktoré by vodný prúd zastavili. Prečo? Aj laickej verejnosti je známy fakt, že mnohé druhy rýb migrujú. Preto je dôležité, aby v riekach neboli bariéry, ktoré by im migrácie znemožňovali. Je tu ale aj iný, už menej známy dôvod. Hlavným energetickým zdrojom riečnych ekosystémov je v ich horných častiach lístie, ktoré sa do riek dostáva z brehových porastov. Riečny ekosystém tu funguje podobne ako grécka, či naša vláda: viac spotrebuje ako vyprodukuje. Riečny ekosystém si nevystačí s tým, čo sám vyprodukuje v procese fotosyntézy, napr. riasy či machy, ale je energeticky závislý od prísunu energie (viazanej v lístí), zo suchozemského prostredia. Teda podobne, ako si grécka či naša vláda nevystačia s tým, čo vyprodukujú ich národné ekonomiky, ale sú závislé od peňazí, ktoré si požičajú od zahraničných veriteľov. Keď prísun energie (peňazí) z externého prostredia ustane, nastáva (ekologická/ekonomická) katastrofa. Tu sa ale podobnosti končia. Lístie, ktoré sa dostane do vodného toku, je postupne organizmami, hlavne živočíchmi, žijúcimi na dne vodných tokov, ktoré voláme drviče, rozdrobované a  konzumované. Postupne sa mení z hrubého detritu na jemnejší detrit, a ten je transportovaný vodným tokom do nižších úsekov, kde sa ním živia iné živočíchy (voláme ich zberače). Tie, ktoré žijú z tohto rozdrobeného a transportovaného lístia sú teda závislé od toho, čo sa deje v toku nad miestom kde žijú. Výstavba priehrady na vodnom toku tieto procesy samozrejme naruší. Netýka sa to len veľkých priehrad. Aj kvôli MVE sa predsa stavajú hate, ktoré narúšajú riečne kontinuum. Detrit, ktorý by sa za normálnych podmienok dostal po prúde oveľa nižšie, je zachytený vo vodných nádržiach. Tu sa ukladá na dne, za istých okolností môže zhoršovať kvalitu vody (laicky povedané hnije, vytvára sa o.i. metán a odkysličuje voda) a hlavne, chýba organizmom v toku pod nádržou. Keď takýchto nádrží, pascí na detrit, vybudujeme za sebou niekoľko, nemá vodný tok šancu tieto straty nahradiť. Naviac, keď brehové porasty vyrúbeme, napr. v rámci tzv. protipovodňových opatrení. V praxi sa to prejaví nižšou produkciou (úrodou) rôznych drobných živočíchov, ktoré sa na dne živia transportovaným detritom. Tie sú zasa potravou rýb, ktoré majú tým pádom menej potravy, takže v konečnom dôsledku sa vplyv priehrady (hate MVE) prejaví napríklad nižšími úlovkami rýb.

 

Vplyvy na ryby sú, samozrejme, rozmanité a dobre známe. Ide najmä o už spomínané narušenie ich migračných trás, keď mnohé druhy v čase rozmnožovania plávajú proti prúdu a do prítokov, kde sa neresia. Niektoré, napr. úhory, plávajú dole prúdom. Rybovody nie sú riešením. Väčšinou sú nefunkčné. A ak aj fungujú, ryby, ktoré sa nimi dostanú nad hať, strácajú v stojatej vode orientáciu, keďže tu neexistuje prúd, pomocou ktorého by sa orientovali. Množstvo rýb končí svoj život aj na lopatkách turbín. Ryby, ktoré sa v takto narušených riekach nedokážu rozmnožiť, musia rybári nákladne umelo vytierať, odchovávať plôdik a vodné toky zarybňovať. Okrem toho, že to stojí peniaze, nepochybne je takto narúšaná prirodzená genetická štruktúra populácií, keďže namiesto prirodzeného výberu, nastupuje človek. Jediným pozitívom nádrží z pohľadu rybárov sa javí vytvorenie vhodných podmienok v nádrži pre rybársky hodnotné druhy (kapor, sumec a p.), ktoré v pôvodnej rieke nenachádzali vhodné podmienky na život. Aj to len dočasne, pretože MVE sa musí aspoň tri krát do roka „vypláchnuť“ (to práve kvôli usadeninám), samozrejme aj s rybou osádkou, ktorá už hať spätne neprekoná.

 

Zdrže vznikajúce nad haťami nenarúšajú len transport organickej hmoty a migráciu živočíchov, (najmä rýb). Ukladajú sa v nich aj anorganické sedimenty (štrky, piesky, íly), ktoré potom chýbajú v koryte pod nádržou. Vzniká efekt tzv. hladnej vody. Voda zbavená sedimentov má stále energiu, ktorou eroduje dno vodného toku. Keďže odnášaný materiál nie je dopĺňaný materiálom prinášaným z vyšších častí toku (ostal v priehrade), rieka sa zarezáva, zahlbuje. Ak má ramená, ostávajú čím ďalej tým dlhšiu dobu odrezané od zahlbujúceho sa hlavného toku. Rieky v podhorských úsekoch zvyčajne tečú na svojich náplavoch v riečnej nive. Hladina podzemnej vody je plytko pod povrchom, a je spojená s hladinou vody vo vodnom toku. Ten ak sa zarezáva, klesá aj hladina podzemnej vody v riečnej nive. Pôvodne vlhká niva s dobre zavodnenými pôdami a mokraďami sa vysúša, mokrade sa menia na step, či lesostep. Namiesto topoľov a vŕb nastupujú šípky, trnky, hlohy, agáty.

Negatívne následky zarezávania sa koryta rieky sa prejavujú aj tzv. sufóznou eróziou. Na miestach, kde v štrkopieskovom podloží klesne hladina podzemnej vody, ostávajú prázdne priestory, do ktorých sa postupne vyplavuje pôda, ktorá leží nad nimi. Pri pohľade zhora to vyzerá, akoby sa z pôdy vynárali štrky. Pôvodne úrodné polia sa menia na štrkové pláne.

 

Vo vodných nádržiach sa mení aj teplota vody. V prípade hatí MVE je doba zdržania vody relatívne krátka, takže voda sa v lete iba viac zohreje. V prípade väčších nádrží, kde je doba zdržania vody dostatočne dlhá, sa vytvárajú podmienky ako v jazerách. Voda má vlastnosť, že s rastúcou teplotou, klesá jej hustota. Teplá voda je teda ľahšia, drží sa hore. Všetci to dobre poznáme keď sa ideme v lete kúpať. Teplá voda je pri hladine, kúsok nižšie teplota prudko klesá. Najhustejšia je voda s teplotou 3,95 oC, preto sa drží pri dne.  Voda chladnejšia ako 3,95 oC je opäť menej hustá, teda ľahšia. Preto jazerá zamŕzajú od hladiny, nie od dna. Voda je z hlbokých vodných nádrží zvyčajne vypúšťaná od dna. V lete je teda takáto voda oveľa chladnejšia, ako bola pôvodná voda v rieke. V zime je zasa naopak teplejšia, keďže má okolo 4 oC. Zmeny teploty úplne menia spoločenstvo organizmov pod nádržou. Rieky pod nádržami naviac nezamŕzajú, čo využívajú napr. kormorány, ktoré spôsobujú škody na rybích populáciách, pretože práve pod haťou je sústredené množstvo rýb v nádeji, že ju prekoná.  Ako sme si už povedali, populácie rýb tu musia nákladne udržiavať rybári. Rybári si škody, paradoxne, (samozrejme na základe príslušného zákona) uplatňujú na Ministerstve životného prostredia, teda zo spoločných peňazí nás všetkých. Pritom škody vznikajú priamo v súvislosti s prevádzkou nádrže a vodnej elektrárne, keďže rieka nezamŕza v čase, keď má byť zamrznutá. Zamrznutú rieku by kormorány nevylovili. Škody by teda mal platiť prevádzkovateľ vodnej elektrárne, ktorý z nej profituje.

Priehrady menia aj zloženie potravy dostupnej vodným živočíchom. Už sme si povedali, že zachytávajú detrit  unášaný prúdom. Ak je nádrž dosť veľká na to, aby sa v nej vytvorili podmienky podobné jazeru, vytvára sa v nej planktón. To sú drobné živočíchy či rastliny voľne sa vznášajúce vo vode. Tieto sú z nádrže vyplavované. Dole ich lapajú tzv. filtrátori, teda živočíchy, ktoré používajú rôzne filtračné zariadenia na lov (zber) potravy. Medzi nimi sú aj rôzne krv cicajúce trápiče, ako larvy muškovitých. To sú také malé hrbaté mušky, čo riadne do krvi hryzú. Okrem toho prenášajú množstvo chorôb, v trópoch napr. tzv. riečnu slepotu.

 

Zdravotnícke problémy sú takisto spojené s prevádzkou priehrad. V stojatých vodách sa množia organizmy, ktoré môžu prenášať rozličné choroby. Napr. komáre. V našich podmienkach sú dobre známe problémy s vodným kvetom, teda sinicami, ktoré produkujú toxické látky. Tie môžu citlivejším ľuďom spôsobovať rozličné alergické reakcie. Preto hygienici zakazujú kúpanie v nádržiach, kde sa sinice „premnožia“. Do neskorej jesene tiež môžeme pozorovať bublinky metánu vystupujúce na hladinu a občas sa od dna odtrhne aj poriadny koláč „voňavého“ bahna.

 

Vrátim sa však ku konceptu riečneho kontinua. V stredných úsekoch tokov (predstavme si stredný Váh či Hron pod Banskou Bystricou) sa vodné toky menia. Sú širšie, takže ich stromy na brehoch nezatienia. Sú pomerne plytké, slnko ich v lete prehrieva. V čírej vode sa bez problémov svetlo dostane až na dno, ktoré je zvyčajne štrkovité, teda stabilné. V takýchto riekach sú vytvorené vhodné podmienky na fotosyntézu, preto tu rastie na kameňoch množstvo rias, ktoré slúžia ako potrava množstvu živočíchov, ktoré voláme zoškrabávače. V lete sa tu objavujú rozsiahle porasty vodných rastlín. Riečny ekosystém je v takýchto úsekoch energeticky sebestačný, aj keď prísun detritu z vyšších častí toku je stále veľmi významný. Aj vplyv vodných nádrží tu je podobný ako v horných úsekoch riek. Avšak pokiaľ menšie horské vodné toky sú zvyčajne čisté, podhorské riečky a rieky často trpia znečistením z priľahlých ľudských sídiel, tovární, poľnohospodárskych dvorov či polí. Prirodzený vodný tok má však jednu fantasticky užitočnú vlastnosť, ktorú voláme samočistiaca schopnosť. Je založená na rozličných fyzikálno-chemických a najmä biologických procesoch, ktorými sa z vody odbúravajú znečisťujúce látky. Deje sa to najmä na slizkej vrstve obrastajúcej kamene (na tej, ktorá sa nám pod nohami tak šmýka), ktorú voláme biofilm. Mimochodom, niečo veľmi podobné robíme v čistiarňach odpadových vôd. Nič prevratné, iba napodobňujeme prírodu. Nadmerné živiny alebo organické látky (napr. vo fekáliách, odpadoch z potravinárskeho priemyslu) sú, podobne ako hnoj v záhradke, spracované a využité organizmami vodného toku. Živiny (dusík, fosfor a draslík) sú hnojivom pre riasy a vyššie rastliny, organické látky skonzumujú mikroorganizmy. Týmto všetkým sa živia drobné živočíchy, nimi zasa väčšie živočíchy. Na konci potravného reťazca stoja zvyčajne ryby. Zjednodušene, to čo vypustíme zo záchoda, sa postupne mení na chutnú rybacinu. Podobne ako hnoj na záhrade sa mení na mrkvičku, kapustu, ďatelinku, či následne na králičie mäsko. Takto ideálne to funguje, pokiaľ nie je znečistenia príliš veľa. Ak ho je priveľa, bujnejú riasy a cievnaté rastliny.  Ako žihľava niekde pri kope hnoja, tiež má rada dusík. Tieto však raz zomrú (zvyčajne na jeseň) a ich telá musí niekto rozložiť. Rovnako ako odpadovú organickú hmotu z fekálií, či potravinárskych podnikov. Robia to všakovaké mikroorganizmy. Tie na svoje fungovanie potrebujú kyslík a ten býva vo vodách nedostatkovým tovarom. A práve obsah kyslíka vo vode limituje výskyt organizmov. My suchozemci nepoznáme nedostatok kyslíka. Až na výnimočné prípady, keď vystúpame vysoko do hôr, alebo sa nám pokazí ponorka. Vo vodách je však kyslík často nedostatkovým tovarom. Hlavne keď je vo vode veľa rozkladajúcich sa mŕtvych tiel rastlín a živočíchov. V takýchto podmienkach sa preto stáva, že ho mikroorganizmy všetok vyčerpajú. Nastávajú bez kyslíkaté (anoxické) pomery. Tu nastupujú iné, anaeróbne mikroorganizmy. Tie už neodvádzajú čistú prácu ako ich aeróbni príbuzní. Produkty ich metabolizmu v prírode poznáme podľa typického zápachu metánu a sírovodíka, či podľa čierno-sivej farby bahna. Vznikajú nielen zapáchajúce, ale aj jedovaté látky, napríklad známy klobásový jed, botulotoxín. To už sú podmienky, ktoré väčšina pôvodných obyvateľov vodných tokov nedokáže tolerovať. Preto sa buď odsťahujú alebo uhynú. V tečúcich vodách, aj keď sú mierne znečistené, k takýmto stavom nedochádza. Prúdiaca voda sa priebežne pri styku so vzduchom okysličuje. Iné to je ak vybudujeme na rieke nádrž. Tu sa znečisťujúce látky hromadia, klesajú na dno, kde sa rozkladajú. Naviac, v lete sa voda prehrieva, čo ešte viac znižuje okysličovanie vody (to je najlepšie v chladnej, turbulentnej vode).  V zime stojatá voda skôr zamrzne a ľad na hladine úplne zabráni okysličovaniu vody pri styku so vzduchom. Ako sme si už povedali, kombinácia veľkého množstva organických látok a malého množstva kyslíka vo vode, robí šarapatu. Priehrady, a teda aj nádrže nad MVE neprečisťujú vodu, ako sa to občas píše. Skôr naopak, jej kvalitu výrazne zhoršujú. A ak aj krátkodobo kvalitu vody zlepšia, tak len za cenu, že sa znečisťujúce látky v nich usadia. Čo ale potom urobiť s toxickým bahnom? No predsa pošleme ho našim dobrým susedom po prúde... A ešte jeden mýtus o tom ako turbíny vodu prekysličujú. Na veľkej väčšine MVE sú použité turbíny Kaplanove, ktoré spolu s ostatnými pretlakovými turbínami pracujú na princípe rozdielu tlakov pred a za lopatkou obežného kola. Turbíny sú celé „utopené“ pod vodnou hladinou a do kontaktu so vzduchom tak  vôbec neprichádzajú. Ba práve, na výstupe vody z turbíny dôjde v dôsledku zníženia tlaku v predtým stlačenej vode k vylúčeniu vzduchu a tým aj kyslíka viazaného na molekuly vody. Opticky sa to prejavuje ako varenie vody vo „vývarisku“ za turbínou (podobný efekt, ako keď otvoríme fľašu s minerálkou). A prečo je teda pod turbínou toľko rýb? Lebo ich jednak láka hluk prúdiacej vody v ktorom hľadajú cestu hore nad hať a môžu sa na túto cestu, ktorá sa v podstate nikdy neuskutoční posilniť na rozomletých zvyškoch svojich kamarátov, ktorý chceli ísť paradoxne dole...

 

V strednej Európe sme najviac zničili „veľké“ rieky. Dnes tu prakticky nemáme jediný pôvodný veľký vodný tok. Všetky sú lemované hrádzami a ich korytá sú zvyčajne napriamené a inak upravené. Ako vyzerajú veľké prírodné rieky, sa musíme ísť pozrieť ďaleko na sever alebo do trópov. Trebárs na Amazonku. A práve tam vedci vyskúmali, že ekosystém veľkej rieky funguje výrazne odlišne. V roku 1989 autori W. J. Junk a kolektív publikovali  koncept záplavového pulzu (Flood pulse concept), ktorý radikálne zmenil náš pohľad na fungovanie ekosystémov veľkých riek (http://en.wikipedia.org/wiki/Flood_pulse_concept). Ešte na základnej škole sme sa na hodinách dejepisu učili o záplavách v údolí Nílu, ktoré umožnili vznik egyptskej civilizácie. Inak ale počúvame o povodniach, záplavách ako o niečom negatívnom. Záplavy sú však pre fungovanie veľkých riek nevyhnutné. Veľké rieky sa v trópoch pravidelne, v miernom pásme menej pravidelne, vylievajú zo svojich korýt a zaplavujú svoje okolie, riečnu nivu. Záplavy prinášajú množstvo úrodného bahna, a naopak, odnášajú z lužných lesov lístie stromov a inú vegetáciu. Tie sú, podobne ako u malých potokov a riečok, najvýznamnejším zdrojom energie pre riečny ekosystém. Okrem toho sa v riečnej nive vytvára pestrá mozaika biotopov, vďaka ktorej na takýchto miestach žije nesmierne pestré spoločenstvo organizmov. V čase záplav sa na nivách neresia ryby. Keď voda opadne, časť z nich ostane uväznená v postupne vysychajúcich jazierkach. Stávajú sa tak ľahko dostupnou potravou pre rybožravé živočíchy, najmä vtáky. V nivách sa množí obrovské množstvo hmyzu. Áno, aj komárov, ktoré tam patria. Riečne nivy a mokrade sú jednými z najproduktívnejších ekosystémov.

Čo však robíme s veľkými riekami? Priehradami zachytíme veľkú vodu a rieku oddelíme od jej nivy hrádzami. Zredukujeme tým pestrosť biotopov a hlavne, obmedzíme prísun energie do ekosystému. Rieku vlastne vyhladujeme. Zmeníme ju na obliehané mesto, ktorého obyvatelia umierajú od hladu. Preto v takýchto riekach nachádzame len zlomok z množstva rýb v porovnaní s nenarušenými riekami. Preto rybári cestujú za dobrou rybačkou do Škandinávie, Mongolska alebo na Amazonku. Preto okolo našich riek nepoletujú kŕdle volaviek, bocianov, beluší. Zmenili sme ich na kanály, ktorých úlohou je čo najrýchlejšie odviezť vodu z krajiny.

 

Všetko, čo som tu napísal, sú dávno známe skutočnosti. Preto sa už v 70. rokoch minulého storočia v civilizovaných krajinách západnej Európy či Severnej Ameriky začali ľudia zamýšľať nad tým, či nie je výhodnejšie mať namiesto kanálov prírodné rieky. Sú krajšie a plnia množstvo funkcií, ktoré kanály plniť nedokážu: rekreačnú, samočistiacu, produkčnú. Dnes sa v civilizovaných krajinách riekam vracia život a tam, kde je to možné, aj pôvodná tvár. Likvidujú sa nepotrebné priehrady, odstraňujú betónové opevnenia brehov, napriamené korytá sa znova kľukatia v meandroch. Na Slovensku sme sa, bohužiaľ, rozhodli ísť opačným smerom. Cestou ničenia toho mála, čo nám z riek ostalo. Namiesto naprávania škôd minulosti, ideme stavať ďalšie nádrže, liať ďalšie kubíky betónu do zmrzačených riek. A to všetko natreté „nazeleno“, pod zámienkou krajšej budúcnosti s obnoviteľnými zdrojmi energie. Pritom ide iba o kšeft pre pár arogantných developerov, naviac podporovaný z našich daní.  Nedovoľme to!

 

Autor článku:

RNDr. Tomáš Derka, CSc. vedecký pracovník a limnológ na Katedre ekológie Pri FUK Bratislava

 
 
 
UPOZORNENIE         

Brigády  za rok  2012  budú  uzatvorené ku dňu 31.10.2012.  Neodpracované brigády k tomuto  termínu  musia  byť uhradené  formou  príspevku na zarybňovanie pri vydávaní povolení. Hodnota každej neodpracovanej  hodiny je podľa uznesesenia členskej schôdze  2,00 €.

 

PLÁN ZARYBŇOVANIA RYBÁRSKYCH REVÍROV NA ROK 2012-5

 

 
 
 
 
 
Výsledky II.ročníka pretekov Feeder 2012 o pohár predsedu MO SRZ
 

 

Propozície pretekov  Feeder 2012- o pohár predsedu MOSRZ

2.r o č n í k

 

 
 
 

Výsledky Oravská muška 2012

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poznámka: Náhradné tlačivá pre objednanie povolení na lov rýb nájdete v   rybárskych predajniach u pána Hubináka a Herdu !
 
 
2011
1. Lov v lipňových vodách. ( Vestník Slovenského rybárskeho zväzu, Rady Júl 2002, Ročník IV, Čiastka 5/2002, Z-15 )
 
Na základe uznesenia Rady SRZ č.84/02 je v lipňových vodách v čase od 1.11. do 31.12. možný lov na prívlač len pre držiteľov hlavátkových povolení. 
 
2. Po nalovení a privlastnení nástrahových rybiek je loviaci povinný ích zapísať do záznamu o úlovkoch !
 
3. Hranica kaprového revíru 3-2620 OR Istebné končí pri hlavnej ceste do Žaškova, pod cestou (smerom k Orave) je už revír lipňový 3-2710, v ktorom je zákaz  lovu čereňom! 
 
                                                                                                                       V MO SRZ
 
 

Záujemcovia o povolenie na lov hlavátky v roku 2011

volajte na č.t. 0949 812 256 begin_of_the_skype_highlighting            0949 812 256      end_of_the_skype_highlighting (hospodár MO),  písomne na  mosrzkubin@gmail.com, alebo

do pošt. schr. na rybárskom dome !

UPOZORNENIE
Predaj povolení na lov hlavátky prebehne dňa 28. októbra 2011 t.j. piatok od 15.00 do 16.00 hodiny v priestoroch rybárskeho domu.
 

 
 
      
 

Preteky mladých rybárov v LRU – plávaná, Párnica 2011

 
 

Začiatok kaprovej rybárskej sezóny

         Na vybraných kaprových lovných rybárskych revíroch, na ktoré bola udelená výnimka na skorší lov kapra a ostatných druhov rýb bez stanoveného času individuálnej ochrany, sa začne rybárska sezóna už 15. mája 2011. (Rada SRZ, Vestník – apríl 2011)

 
 
 
2010
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
foto

 

M - SR juniorov LRU - M 2010  Poprad - Svit
 

Svätý Peter sa v sobotu usmieval

 
 
 
 
INFORMÁCIA O APLIKÁCII RUPINU SPECIAL
 
Revír č. 3 - 4170 -1 - 1  Štrk. Párnica ZÁKAZ LOVU AŽ DO ODVOLANIA 
 
   
  
 
Zakrmovanie pred aplikáciu liečiva RUPIN 28..2010