aktualizované: 11.11.2024 13:58:29

Oficiálna stránka  MO SRZ DOLNÝ KUBÍN

OM2018


XXX. ročník Medzinárodného preteku v love rýb na umelú mušku – ORAVSKÁ MUŠKA  2018

Dňa 05.08.2018 sa konal Medzinárodný pretek v love rýb na umelú mušku. Pretek sa konal na rieke Orava a organizovala ho MO SRZ Dolný Kubín v spolupráci s muškárskym klubom MKDK . Pretekárska trať bola určená od časti Medzibrodie nad Oravou ( A sektor ) až po Žaškovský most ( B sektor ).
O tento pretek prejavilo záujem 72 reálne štartujúcich pretekárov , z toho desať pretekárov bolo domácich a štyria pretekári boli z Českej republiky. Práve prítomnosť našich českých susedov robilo tento pretek na úrovni Medzinárodnej.
Štáb pretekov, ako aj celý organizačný tím, bol v reštaurácií KOPAČKA v Dolnom Kubíne . Prezentácia pretekárov sa začala zavčas rána, od 05:00 hod. a skončila o 06:00 hod. Ukončením prezentácie mohol organizačný tím pokračovať v ďaľších krokoch prísne určeného a dodržiavaného časového harmonogramu. Nasledovalo slávnostné otvorenie preteku a následné privítanie všetkých prítomných pretekárov.  Bez zbytočného zdržovania nám Jozef Dauda vysvetlil ako sa dostaneme na naše vylosované štandy v A sektore a Marek Mäsiar nám podrobne vysvetlil B sektor.
Rozlosovali sa štandy a rozdali sa bodovacie lístky. Pretekári boli rozdelený na dve „funkcie“. Prvá polovica pretekárov dostala za úlohu robiť rozhodcov druhej polovici pretekárov a po prvom kole si úlohy vymenili. Pretek sa skladá zo štyroch dvojhodinových kôl. O tom, či danný pretekár bude prvé kolo pretekať alebo robiť rozhodcu, losuje počítač a je to neovplyvniteľné. Celé losovanie je pod kontrolou garanta preteku a hlavného rozhodcu.
Pretekári mali zhruba 40 minút na presunutie sa na pretekársku trať, respektíve každý na svoj vylosovaný štand.
Prvé kolo preteku sa konalo už od 07:30 do  09:30 hod. Počasie nám moc neprialo a teda prvé minúty preteku sprevádzal hustý a neutichajúci dážď . To sa bohužiaľ prejavilo aj na celkovej aktivite rýb a aj na sťažených podmienkach pri love rýb. Voda sa čím ďalej tým viac zakalovala a prítoky Oravy hladinu vody aj mierne zvyšovali prietokom. Prešla prvá hodina preteku a môj pretekár nemal ani záber. Všetku vinu sme bez pardónu zhadzovali na nepriaznivé počasie. Ryby evidentne neboli pri chuti. Ostávala nám zvyšná hodina času a na bodovacom lístku sme nezapísali ani jednu bodovanú rybu. Za bodované ryby sa považuje ryba o dĺžke 20 a viac centimetrov a to konkrétne tieto druhy rýb : Pstruh potočný, Pstruh dúhový, Sivoň potočný, Lipeň tymiánový, všetky druhy jalcov a samozrejme kráľovná našich vôd  Hlavátka podunajská.
Pretekár zmenil taktiku lovu, respektíve bol situáciou nútený zmeniť taktiku. A to sa aj oplatilo, už po pár švihnutí muškárskou šnúrou sa hladina vody rázne zvlnila a to naznačovalo prudkému záberu Jalca hlavatého. Tak ako sme predpokladali tak aj bolo. Nasledoval mierny zásek a zdolávanie ryby. „ Prosím nech len drží na háčiku!“ zaznelo z úst nadšeného pretekára zdolávajúceho krásnu rybu. Pár šancí úniku ryby, šplechot chvostom, tvrdé bitie hlavou o dno – snaha odopnúť si háčik z gamby, no márne. Ryba z dôvodu vyčerpania síl prehráva svoj boj s pretekárom a už je v podberáku, ide sa merať. Krásny bodovaný úlovok Jalca hlavatého , meral niečo málo cez 38 cm. Každá ulovená ryba sa zmeria , zapíše do bodovacieho lístka a čo najšetrnejšie pustí späť do vody. Každý úlovok zapísaný v bodovacom lístku si musí pretekár vlastnoručne podpísať. Tým dáva svoj písomný súhlas o tom, že ryba mala toľko centimetrov ako rozhodca reálne nameral.
Pokračovali sme ďalej v preteku. Ostávalo nám ešte pár minút, no bohužiaľ aj napriek maximálnej snahe sa pretekárovi už nepodarilo uloviť ďaľšiu bodovanú rybu.                        Je 09:30 hod. a ja som odpískal koniec prvého kola pretekov.

Druhé kolo pretekov sa začínalo o 30 minút neskôr, čiže opäť presun pretekárov na vylosované štandy. Pretekári, ktorí prvé kolo lovili ryby, ostávali na svojich vylosovaných štandoch a cez druhé kolo robili rozhodcov tým, ktorí robili rozhodcov prvé kolo ( už spomínaná rotácia ).

10:00 hod. sa začalo sa druhé kolo pretekov, ktoré trvalo do 12:00 hod.
Opäť ten istý kolotoč a ten istý princíp. Snažiť sa za dve hodiny uloviť čo najviac bodovaných rýb. A  nám pretekárom, čo sme lovili ryby druhé kolo zahralo do karát náhla zmena počasia. Mraky ustúpili a začalo svietiť slnko. To spôsobilo, že sa voda trošku presvetlila a taktiež sa začala mierne ohrievať popri krajoch rieky. Jalce sa okamžite začali tlačiť za teplou vodou ku krajom rieky a začali byť „pri chuti“. To samozrejme šikovný pretekári ihneď využili vo svoj prospech. Spôsobom lovu „na mokro“ alebo „na sucho“ sa v bodovacích lístkoch začali riadky rýchlo zapĺňať úlovkami. Tí najšikovnejší pretekári dokázali za dve hodiny chytiť aj 21 bodovaných rýb a popritom aj mnoho ďaľších nebodovaných rýb ( čiže pod 20 cm ), alebo nebodovaných druhov rýb.
Mňa ako spoluorganizátora preteku to dosť potešilo. Veď čo si môžeme viac priať ako spokojných športových priateľov, ktorí kôli preteku cestovali ďaleké kilometre z Čiech ale aj zo Slovenska.
Časovač nastavený na 12:00 hod. nám ukončil druhé dvojhodinové pretekárske kolo. Je čas na obed a sčítavanie výsledkov z prvých dvoch kôl preteku.
Obedy sme mali objednané v reštaurácii KOPAČKA v Dolnom Kubíne. Obednajšia prestávka trvala od 12:00 hod. do 13:30 hod. Časové rozpätie bolo dosť limitované, nebolo času navyše.
 Po obedňajšej prestávke sa museli pretekári opäť pripravovať na tretie kolo preteku, ktoré začínalo o 14:00 hod. Pretekári, ktorí pretekali ranné kolo v A sektore sa na poobedné kolo presunuli na B sektor a zase naopak, pretekári ktorí pretekali ranné kolo v B sektore sa na poobedné kolo presunuli na A sektor.
Bolo 14:00 hod. Začína sa v poradí tretie kolo preteku. Ako schválne sa nám zase prudko rozpršalo. Zas a znovu sťažené podmienky, oslabenie aktivity rýb a mokrá aj posledná nitka na oblečení.
 
Z môjho pohľadu pretekára, tretie kolo preteku :
 Chytal som na spôsob lovu „Francúzom“ - nymfa. Mierne prúdnatá voda, zameral som sa na Lipne a Jalce- prúdniky. Bolo mi jasné, že Jalce hlavaté sa stiahnú od brehov do hlbšej vody. Už po pár minútach mi prišiel prudký záber do nástrahy. Zásek a rybu zdolávam, presne ako som predpokladal, v miernych prúdikoch sa nachádzala obsádka Lipňov. Vravel som si, ak som tu chytil jedného bodovaného, bude ich tu určite viac. Nemýlil som sa. Z jednej jamky som dokázal chytiť  9 Lipňov, no bohužiaľ len dva som zapísal do bodovacieho lístku. Ostatné sa mi buď oslobodili z háčika tesne pred podberákom, alebo nedosahovali bodovanú mieru. Napriek tomu, som bol spokojný. Dážď neutíchol ani na chvíľku, práve naopak , naberal na poriadnych obrátkach a do toho sa začalo v diali aj prudko blýskať. Pretek sa stával čím ďalej, tým viac nebezpečnejší. V kútiku duše som mal strach, lebo voda a elektrika sa k sebe moc nehodia, no snažil som sa na to nemyslieť a sústredil som sa na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Po viac ako hodine uplynulého kola preteku mi z brehu rieky kričal sektorový rozhodca že sa pretek v rámci bezpečnosti pretekárov RUŠÍ !
Všetci pretekári sa mali vrátiť na štáb pretekov.

Zrušenie preteku vyvolalo medzi všetkými pretekármi prudkú diskusiu, či sa pretek zrušil podľa pravidiel. Taktiež padali obvinenia, že počasie nebolo až tak extrémne ako sa organizátori preteku domnievali a že každý pretekár v podstate preteká na vlastné riziko. Na zrušení preteku sa musia jednoznačne zhodnúť až traja ľudia -  riaditeľ preteku, garant preteku a hlavný rozhodca preteku. Všetci traja so zrušením preteku súhlasili, a tým teda vyšiel verdikt zrušiť pretek z dôvodu bezpečnosti pretekárov pred blížiacou sa búrkou.
V takomto prípade sa vyhodnotenie preteku musí vypočítať z prvých dvoch ranných kôl preteku, čiže každému pretekárovi sa počítalo umiestnenie len z jedného dvojhodinového kola preteku. Zrušenie preteku museli pretekári akceptovať .

Na pretekárov čakalo 15 základných hodnotných cien , ďalej cena za najväčšiu ulovenú rybu v preteku, taktiež cena útechy ( pre posledného pretekára v tabuľke ) a jedna špeciálna cena za každoročnú ( tridsať-ročnú ) účasť a obetavú výpomoc pri organizovaní preteku Oravská muška. Dokopy 18 cien.

Sčítanie výsledkov trvalo bodovacej komisii pár minút a mohli sme zverejniť výsledky celkového vyhodnotenia, výhercom srdečne zablahoželať a rozdať ceny.

Na 15. Mieste sa umiestnil Rastislav Devečka z Liptovského Mikuláša
Na 14. Mieste sa umiestnil Lukáš Horský z Vranova nad Topľou 
Na 13. Mieste sa umiestnil Luboš Roza z Českej republiky
Na 12. Mieste sa umiestnil Tomáš Kocábek z Českej republiky
Na 11. Mieste sa umiestnil Tomáš Šiška z Trstenej
Na 10. Mieste sa umiestnil Lukáš Kudzbeľ z Trstenej
Na  9. Mieste sa umiestnil Igor Hríbik z Banskej Bystrice
Na  8. Mieste sa umiestnil Marek Kňaze zo Žiliny
Na  7. Mieste sa umiestnil Anton Hroš z Bardejova
Na  6. Mieste sa umiestnil Stanislav Benko zo Starej Lubovne
Na  5. Mieste sa umiestnil Roman Teluch z Dolného Kubína
Na  4. Mieste sa umiestnil Martin Poljak zo Spišskej novej Vsi

Na  3. Mieste sa umiestnil Igor Lukašík z Liptovského Mikuláša
Na  2. Mieste sa umiestnil Peter Tomko ml. z Vranova nad Topľou
Na  1. Mieste sa umiestnil Vladimír Ligda z Liptovského Mikuláša

Cenu za najväčšiu rybu ulovenú v preteku
získal Michal Kuboš z Trstenej. Chytil Jalca hlavatého o celkovej dĺžke 45,1 cm.

Cenu útechy získal Matej Kordoš z Liptovského Mikuláša.

Špeciálnu cenu za tridsať-ročnú účasť a obetavú výpomoc pri značení štandov na trati a celkovom organizovaní preteku Oravská muška získal Jozef Dauda z Dolného Kubína.

Všetkým výhercom hodnotných cien SRDEČNE  GRATULUJEME  !!!



 
Ceny boli nakúpené v rybárskych obchodoch :

 THYMALLUS Ružomberok ( Janko Táborecký )

 Rybárske potreby Dolný Kubín ( Martin Hubinák )

Cena za najväčšiu rybu ulovenú v preteku, cenu útechy a špeciálnu cenu, sponzorsky darovali :

Tibor Ferjančík a Marek Mäsiar ( členovia Muškárskeho klubu Dolný Kubín )

Tradičné drevené diplomy za prvé, druhé a tretie miesto pre našu organizáciu vyrobil majster svojho remesla Tomáš Levák .
V mene výboru miestnej organizácie SRZ a celého organizačného tímu preteku, chcem pánovi Levákovi srdečne poďakovať za krásnu ručnú a poctivú prácu !

Ďalej by som sa chcel v mene výboru a celého organizačného tímu úprimne poďakovať všetkým, ktorí nám so zabezpečením preteku pomohli.

Menovite :
Jozef Dauda – značenie štandov A sektor

Marek Mäsiar, Roman Teluch a Tibor Ferjančík – značenie B sektoru, nákup cien + sponzorsky vybavené hodnotné ceny, zabezpečenie obedov

Ján Romančík ml., Marek Mikulička – prevoz pretekárov na trať  a zber bodovacích lístkov po preteku

pani Chylková – za priestory – Reštaurácia KOPAČKA

Jaroslav Kolník, Miroslav Gregáň st. – sektorový rozhodcovia

Václav Žatka – hlavný rozhodca

Mgr. Jozef  Púčik – riaditeľ pretekov


PS:
Tak vážení športoví priatelia, tešíme sa na Vás opäť na budúci rok, na 31. Ročníku preteku zvanom ORAVSKÁ MUŠKA . Snáď sa opäť stretneme minimálne v takom hojnom počte ako tento rok. Ďakujeme pekne za účasť a ospravedlňujeme sa za vzniknuté problémy ! Bohužiaľ počasie nedokážeme ovplyvniť. Budeme pevne veriť a dúfať, že na budúci ročník preteku sa nad nami svätý Peter zľutuje a dopraje nám priaznivé počasie ...

Petrov zdar !
J

Autor článku : Tibor Ferjančík
Autor foto : Tibor Ferjančík